Dajigo-Ji

Wracam po dłuższej chwili przerwy. Czas kontynuować japońskie wspomnienia 🙂

Po wędrówkach w Fushimi Inari przemieściliśmy się miejskim autobusem do kompleksu buddyjskich świątyń i ogrodów – Dajigo-Ji (poniżej mapka poglądowa).

Mapa Dajigo-ji

Kompleks Daigo-Ji położony jest u stóp wzgórza o tej samej nazwie i  składa  się z trzech części: Sambō-in, Shimo-Daigo (dolny Daigo) i Kami-Daigo (górny Daigo).  Na mapce widać mniej więcej, że jego teren jest rozległy,  poszczególne świątynie i budynki są nieco od siebie oddalone, jest tam sporo ciekawych miejsc, ścieżek, zaułków, leśnych zagajników, ogród, staw, przy których ciągle przystawaliśmy.  Turystów w sumie było niewielu, a im dalej od wejścia tym robiło się coraz bardziej pusto i tajemniczo, spotykaliśmy pojedyncze osoby. Sambō-in i Shimo-Daigo są łatwo dostępne, blisko wejścia, natomiast świątynia Kami-Daigo znajduje się na szczycie wzgórza i nie zdążyliśmy tam dotrzeć, bo tak pochłonęły nas dwie pierwsze części.

IMG_0091_1

Budynek świątyni Sambō-in  to dawna rezydencja arcybiskupa Daigo, pierwotnie zbudowana w 1115 roku, a obecna została zrekonstruowana w 1598 roku. Wchodząc do budynku zdejmowaliśmy buty i wnętrza zwiedzaliśmy na bosaka – co jest powszechną praktyką w wielu takich miejscach w Japonii.

20171107_143533

Jak to w Japonii – pomieszczenia wyłożone są matami – tatami, mają bambusowe ścianki i przesuwne  drzwi. Pięknie prezentował się stamtąd ogród japoński utrzymany w duchu zen. Większość zabudowań i ogród  pochodzą z końca XVI wieku. Spacerowy ogród  z dużym stawem, krętymi ścieżkami i mostkami teraz nie jest udostępniony do spacerów, a tylko do podziwiania z daleka. Podobno zawiera ponad 700 kamieni. Są ułożone w specjalny sposób, każdy kamień ma jakieś szczególne znaczenie. Ciekawie wyglądał wysypany tam żwirek, sprawiając wrażenie płynącego spokojnie strumyka.

IMG_0110IMG_0101

IMG_0126

20171107_143650

20171107_14442720171107_144924

Miejsce to obfituje w zabytki będące skarbami narodowego dziedzictwa Japonii i wyczuwało się, że każdy element najeżony jest symboliką i historią. Jednak nie praktykuje się tam udostępniania folderów informacyjnych dla turystów. Tylko niektóre elementy były opisane w języku angielskim, a większość jedynie w języku japońskim.

IMG_0136_1IMG_0137IMG_0145

Poszczególne części kompleksu są oddzielone od siebie i prowadzą do nich wysokie bramy. W wielu bramach (nie tylko tu ale w innych miejscach Japonii) często stoją rzeźby wojowników dość groźnie wyglądających. Są naprawdę imponujące-  mierzą ponad kilka metrów wysokości.

IMG_0141_1

IMG_0143

IMG_0164

20171107_151259IMG_0163_1

Brama powyżej wprowadza w bajkową krainę – okolice świątyni Benten-dō. Spacer tam był wielce przyjemny, gdyż dookoła było sporo drzew, które o tej porze były bajecznie kolorowe. Mogłam delektować się widokiem moich ulubionych czerwonych klonów japońskich, żółtych drzew gingko i wielu innych. Zbierałam nawet liście – tego nawyku trudno mi się oduczyć, a w Japonii też nie mogłam się mu oprzeć, nawet przywiozłam trochę zasuszonych na pamiątkę.

IMG_0214_2

Świątynia Benten-dō słynie z tych jesiennych kolorów i jest uwieczniona na wielu fotografiach o japońskich must-see. Ten niewielki budynek liczący zaledwie kilka metrów kwadratowych, przykryty charakterystycznym dachem z wywiniętymi do góry narożnikami ma niewątpliwy urok, który podkreślają biało – kremowe ściany oraz lakierowane na pomarańczowo fragmenty dachu, okien, i barierek. W dodatku stoi nad stawem, w którym odbija się wraz z całym kolorowym otoczeniem. Oczywiście w stawie pływają złote karpie 🙂 Można by tam spędzić niejedną godzinę o każdej porze roku. Na wiosnę jest tu pełno kwitnących wiśni. Świątynie Benten-dō są  poświęcone Benzaiten  – patronce bogactwa, szczęścia, mądrości i muzyki. Wiele takich świątyń istnieje w całej Japonii. Ponieważ bogini pierwotnie była personifikacją rzeki, Benten-dō często stoi obok źródła wody, rzeki, stawu, a nawet morza.

IMG_0196_1IMG_0217IMG_0219_1IMG_0186_3IMG_0210_1IMG_0194_1

20171107_152455

IMG_0232_2

Pięciopiętrowa pagoda w Daigo-Ji została zbudowana w 951 roku i jest najstarszym budynkiem w Kioto. Był to jeden z niewielu budynków, które przetrwały wojnę Onin w XV wieku. Niestety nie była dostępna do zwiedzania i wyglądała na opuszczoną i wręcz zaniedbaną. Pagoda ma około 38 metrów wysokości, w tym ok. 13-metrowy sorin – zwieńczenie na dachu.

IMG_0236_2

Na koniec trafiliśmy do pięknego niskiego budynku zwanego Reihokan, w którym mieściło się muzeum. Przechowywane są w nim cenne eksponaty z całego kompleksu Daigo-Ji: rzeźby, obrazy, wyroby rzemieślnicze i dokumenty historyczne. Zanim zorientowaliśmy się, że to muzeum myślałam, że to prywatna rezydencja. W jednym z pomieszczeń z ogromną przeszkloną ścianą siedziała w fotelu tajemnicza młoda dziewczyna widoczna z ogrodu. Chwilę później okazało się, że to część muzeum – pokój do odpoczywania z widokiem na ogród, a młoda dziewczyna zagłębiona była w otchłani swojego smartfona.

IMG_0257IMG_0245

IMG_0246IMG_0249

Niestety w muzeum był zakaz fotografowania, a szkoda, bo było tam sporo ciekawych przedmiotów jak np specjalne czajniki do parzenia herbaty,  malowidła na jedwabiu, płaskorzeźby, części stroju- jak ozdobne pasy obi, kimona.

Na tym zakończyliśmy zwiedzanie tego dnia, gdyż powoli zapadał zmrok. Trzecią część kompleksu świątynię Kami – Daigo, do której nie dotarliśmy będziemy musieli zobaczyć przy okazji następnej wizyty 😉

Fotki z relacji Jurka do tego dnia znajdziecie tutaj. Zapraszamy 🙂

Reklamy

2 odpowiedzi na “Dajigo-Ji”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s